MUZEUM STAROPOLSKIEGO OKRĘGU PRZEMYSŁOWEGO
w STARACHOWICACH
STRONA GŁÓWNAMUZEUMDZIAŁYWYSTAWYEDUKACJAWYDARZENIAFOTOGALERIA
marzec, 2010
kwiecień, 2010
czerwiec, 2010
grudzień, 2010
styczeń, 2011
luty, 2011
marzec, 2013
WYDARZENIA
RSS
KONKURS!!!!!
13/03/2013 13:04:37


KONKURS!!!

"Poznajemy kraje poprzez kulinarne podróże"

Jeżeli przygotowując dania cenisz sobie wyjątkowość kuchni polskiej i jednocześnie smakujesz w potrawach światowych, weź udział w naszym KONKURSIE.
Wystarczy:

 • wysłać na adres e-mail: ijanik@bpster.com jeden przepis na charakterystyczną polską zupę i jeden przepis na tradycyjne danie włoskie,

 • do przygotowania potrawy używać produktów tradycyjnych i naturalnych, nieprzetworzonych chemicznie

 • otrzymać najwyższą punktację jury.

Konkurs kulinarny, w którym można się wykazać swoimi zdolnościami kulinarnymi i wygrać nagrody.

Regulamin konkursu:
1. Uczestnik zgłasza do konkursu dwa sprawdzone osobiście przepisy (na adres e-mail:
ijanik@bpster.com, podając swoje imię, nazwisko, telefon lub na profilu facebook BP STER http://www.facebook.com/biuropodrozyster/events wpisując w komentarzu przepis, natomiast dane kontaktowe przesyłając na podany wczesnieje-mail):

 1. na tradycyjną polską zupę,

 2. na tradycyjne danie włoskie.

2. Nagrodę główną wygra osoba, której przepisy będą najlepsze, co oceni jury.3. Nagroda główna to zaproszenie i darmowy wstęp na „Wieczór Kultury Polsko-Włoskiej” do Świetlicy Kulinarnej BP Ster w Ostrowcu Św., ul. Siennieńska 6. Gdzie zwycięzca będzie miał możliwość przygotować swoje popisowe danie wraz z gospodarzem – pasjonatem kuchni. Podczas wieczoru będzie prezentowane dziedzictwo kulturalne kraju, muzyka i taniec włoski, a także możliwość spotkania się z przedstawicielami kultury włoskiej.
4. Konkurs rozpoczyna się dnia 13.03.2013 r. a zakończy się dnia 21.03.2013 r. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona dnia 22.03.2013 r. na profilu facebook BP Ster, i na stronach
www.bpster.com, www.muzeumstarachowice.pl.

Organizatorzy KONKURSU: Muzeum Staropolskiego Okręgu Przemysłowego (www.muzeumstarachowice.pl) i Biuro Podróży Ster (www.bpster.com).

Zapraszamy również do udziału w kolejnych konkursach, które będą dotyczyć oprócz kuchni polskiej również kuchni: greckiej, tajlandzkiej, indyjskiej, chińskiej, portugalskiej, hiszpańskiej, francuskiej, ukraińskiej, rosyjskiej, irlandzkiej, niemieckiej, egipskiej, gruzińskiej, armeńskiej, węgierskiej, bułgarskiej, estońskiej, meksykańskiej, tunezyjskiej, marokańskiej, tureckiej, żydowskiej, peruwiańskiej, ekwadorskiej, irańskiej, łotewskiej, litewskiej, Wielkiej Brytanii, macedońskiej, słoweńskiej, chorwackiej, szkockiej i innych.

FAN KLUB ŚWIĘTOKRZYSKI
14/02/2011 12:14:17
Fan Klub Świętokrzyski dostępny w portalu społecznościowym Facebook powstał, aby skupiać użytkowników portalu Facebook związanych i zainteresowanych Ziemią Świętokrzyską.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusjach i dzieleniu się informacjami z innymi użytkownikami na temat naszego regionu.

Naszym celem jest, żeby wpisy umieszczone na stronie "Klub Świętokrzyski" dotyczyły szczególnie
 • miejsc i osób tworzących wizerunek Ziemi Świętokrzyskiej jako regionu atrakcyjnego biznesowo, kulturowo i turystycznie, 
 • budowania relacji biznesowych w celu pozyskania nowych rynków sprzedaży,
 • wzajemne poznawanie się poprzez spotkania (miejsca spotkań do ustalenia) i zdobywania nowych klientów poprzez polecenia i rekomendacje,
 • poszukanie pracy i zbudowanie własnej kariery przy pomocy rekomendacji, 
 • zbudowanie zaufania użytkowników"Klub Świętokrzyski" poprzez wzajemną pomoc, 
 • tworzenia nowych miejsc pracy do dobrego i perspektywicznego  życia  na naszej pięknej i magicznej Ziemi Świętokrzyskiej.  
Informujemy, że twórcy profilu nie odpowiadają za treść komentarzy dodanych przez fanów.  Zastrzegamy sobie, także prawo do usunięcia komentarzy i postów fanów, które:
 • są obraźliwe lub sprzeczne z prawem,
 • naruszają prawa innych użytkowników, 
 • są niezwiązane z tematyką fan strony.  
Administratorem strony jest Fundacja www.muzeumstarachowice.pl
Wszelkie pytania i komentarze dotyczące fan strony można przesyłać na adres: muzeum@bpster.com


Apel do władz RP woj. Swietokrzyskiego Jedzenie naszych dzieci ma być dla nich lekarstwem, a nie trucizną.
19/01/2011 18:43:56
W dniach 21-23 stycznia 2011 roku obchodzone są Dni Tradycyjnej Polskiej Wsi, a więc i naszej świętokrzyskiej. Obchodzone Swięto staje się impulsem do refleksji nad stanem zdrowia młodego pokolenia, które wzbudza niepokoje coraz większej liczbie specjalistów. Duża część winy spoczywa  na spożywaniu przez dzieci  żywności zanieczyszczonej środkami chemicznymi, przetwożonej przemysłowo i genetycznie zmodyfikowanej.
Jako apel kierujemy do władz, aby rozpoczęły skoncentrowane działania  na zapewnieniu naszym dzieciom zdrowej żywności  wolnej od zanieczyszczeń i GMO  ponieważ skutki diety skażonymi produktami będą widoczne w przyszłości w postaci droższego leczenia i bezpowrotnie utraty zdrowych produktów spożywczych na świętokrzyskiej wsi.
Jesteśmy pewni, że o wiele cenniejszym przedsięwzięciem będzie  natychmiastowa promocja zdrowego trybu życia i zdrowej żywność uprawianej w sposób  ekologiczny przez naszych rolników i przedsiębiorców. 

Adam Janik 
Muzeum SOP Teatr Smaków
Członek Slow Food
WAKACYJNE WARSZTATY TANECZNE - SZKOŁA TAŃCA Z USA !!!
02/12/2010 14:03:00
ZUMBA
W 1999 roku Zumba była znana w Kolumbii (Ameryka Poludniowa) .Beto – zainspirowany latynoskimi rytmami oraz aerobikiem stworzył Zumbę i rozpowszechnił ją. W 2001 roku Beto postanowił wprowadzić Zumbę do Stanów Zjednoczonych. Przez te wszystkie lata Zumba rozpowszechniła się na cały świat. Zumba to połączenie: salsy, samby, cha-chy, tańca brzucha, hip-hopu, rumby oraz wielu innych stylów tanecznych.
Nieskomplikowane ruchy, które powinny sprawiać przyjemność, wykonywane do latynoskiej energicznej, pozytywnej muzyki wprawiają w dobry nastrój. To zestaw ćwiczeń przygotowany dla ciała jak i umysłu.
W Zumbie chodzi o to, by naśladować ruchy i kroki, które pokazuje osoba prowadząca, czyli instruktorka.
To świetny sposób na utrzymanie zgrabnej sylwetki, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Nawet się nie zorientujesz, a zaczniesz się pocić i zrzucać kalorie. Nie jest to taniec przeznaczony tylko dla kobiet. Jeśli przyjdziesz raz, nie będziesz mógł doczekać się następnych zajęć!

Zapraszam na lekcję Zumby :)

Prowadząca: Aleksandra Janik

 

TANIEC BRZUCHA
Taniec Brzucha pochodzi z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Nazwa "taniec brzucha"nie jest nazwą oryginalną. W krajach arabskich taniec ten nazywa się "raqs sharqi", co można przetłumaczyć jako "taniec wschodni", "taniec orientalny". 
Ważne w tańcu orientalnym jest izolowanie od siebie poszczególnych części ciała i partii mięśni. Większość ruchów w tańcu brzucha wykonują biodra, poza tymi partiami pomocne są także: klatka piersiowa, brzuch, oraz ręce. Mimo, iż taniec brzucha wygląda na bardzo skomplikowany, łatwo jest się go nauczyć, trzeba tylko poświęcić trochę czasu. Należy wczuć się w rytm muzyki i 'podążać' za nią, bowiem zadaniem tancerki jest jak najdokładniejsze przedstawianie muzyki.
Najczęściej muzyka do tańca brzucha wykonywana jest na bębnach, dzięki czemu łatwo wychwycić rytm.
Strój jest bardzo specyficzny dominują lekkie zwiewne tkaniny, ważnym elementem są błyszczące elementy cekiny oraz ' monetki', które podczas wykonywania ruchów dają niesamowite efekty dźwiękowe. Tancerki najczęściej mają odkryty brzuch.
Taniec brzucha jest sztuką żywą, która ciągle się rozwija i zmienia. Zakres wykorzystywanych ruchów i figur różni się w zależności od kraju.
 
Prowadząca: Alejandra Velazquez
 
Galeria Hand Make Art
24/06/2010 18:09:15
Ze względow organizacyjnych otwarcie Galerii HAND MAKE ART- Świętokrzyskich Artystów zostaje przesuniete na miesiac styczeń. Dakładną datę podamy wkrótce.
 
W muzeum powstaje ogródek sprzed lat
14/06/2010 15:19:58
 

Ogródek sprzed lat

Zapewne każdy z nas wychowany w mieście czy na wsi, docenia urok wiejskiego klimatu, barwnych ogródków, z których słoneczniki uśmiechają się wychylając zza płotu, a maki kołyszą wesoło na prawo i lewo, zapach lipy akacji czy jaśminu, który wprowadza w błogi stan. Te ogródki pełne śpiewu ptaków, brzęczenia owadów od zawsze otaczały wiejskie domostwa. Często stawały się wizytówką gospodarzy. Niestety tradycyjne wiejskie ogródki znikają z krajobrazu polskiej wsi, a wraz z nimi ginie różnorodność kulturowa i przyrodnicza, na ich miejscu powstają nowoczesne ogrody, lub zwyczajne trawniki.

Pozorny nieład panujący na ogół w ogródkach wiejskich, paradoksalnie tworzył harmonię, przynosił ukojenie po długich, męczących godzinach spędzanych na polu. Ponadto każda zagroda była zobowiązana pewnymi regułami takimi jak: w każdej z nich musiało rosnąć choć jedno stare drzewo, dąb, lipa, akacja lub inne, które miało za zadanie chronić domostwo przed nieszczęściami. Pod owym drzewem winna znaleźć się kapliczka przyozdobiona oraz ogrodzona płotkiem. Ogródek usytuowany był zazwyczaj od strony drogi przy ścianie szczytowej. Wewnątrz ogródka, na równo podzielonych grządkach rosły kwiaty i warzywa, a w rogu kwitł bez lub jaśmin. Z tyłu rosło kilka drzew owocowych. Kompozycje roślinne miały proste formy: rośliny sadzone w kępach, rzędach i klombach. Zamieszanie wprowadzała cecha stała dla ogródków wiejskich, otóż na niewielkiej przestrzeni rosło mnóstwo roślin o ozdobnych, koniecznie kolorowych i obfitych kwiatach. Ogrodzone były sztachetowym, lub też rzadziej wyplatanym z wierzbowych gałęzi płotem. Przy ogrodzeniach sadzono najczęściej kwiaty wysokie, dzięki czemu miały łatwy dostęp do słońca i były lepiej widoczne z drogi. Nie było to jednak jedynym powodem. Zagłębiając się w wiejskie zwyczaje można zauważyć, iż kwiaty takie były oznaką panien na wydaniu.

 

 

W typowym wiejskim ogródku znajdziemy: aksamitki, astry, chryzantemy, cynie, dalie, floksy, gipsówka, goździki brodate, irysy, kosmosy, lilie smolinosy, liliowce, łubiny, maciejka, mak ogrodowy, malwy, marcinki, miechunka rozdęta, mieczyki, orliki, ostróżki, peonie, rozchodniki, rudbekie, słoneczniczek, słonecznik, szafirki, złocienie. Oraz zioła takie jak: bazylia, cząber, estragon, kminek, koper, lubczyk, lawenda, majeranek, melisa lekarska, mięta, pietruszka, piołun, pokrzywa, rozmaryn, rumianek, szałwia, szczypiorek, tymianek.

Dlaczego warto walczyć o wiejskie zagrody? Przede wszystkim dlatego, że to nasza tradycja i kultura. Na tym wyrastały, kształtowały się pokolenia Polaków. Nie możemy skazać na wyginięcie starych, lokalnych odmian irysów, lilii, dalii, malw i innych roślin, które uprawiały nasze mamy i babcie, byłoby to bowiem dużą stratą dla naszej, polskiej kultury i dla piękna naszych wsi.

Ogródki są częścią naszej tradycji, stanowią o naszej tożsamości, wyróżniają nas, wzbogacają krajobraz, różnorodność biologiczną, naszą kulturę. Czerpmy z tego bogactwa, zachowajmy je, pomnażajmy i przekażmy przyszłym pokoleniom!
 


 

Dwie minuty ciszy, miliony niewypowiedzianych myśli...
13/04/2010 12:36:26
Ironia losu, bo tak nazwać można wypadek w podkatyńskim lesie w Smoleńsku. Tragedia sprzed 70 lat odżyła w nas Polakach na nowo.
Takiego początku dnia nikt z nas nie mógł przewidzieć, poraz kolejny i w tym samym miejscu straciliśmy intelektualną elitę państwa. Pojechali po to, by upamiętnić ofiary mordu katyńskiego, a sami stali się kolejnym żniwem tego przeklętego dla narodu polskiego miejsca.
Polska została osierocona, poraz drugi w historii straciliśmy prezydenta. Poza utratą pary prezydenckiej w wyniku katastrofy lotniczej zginęły niesamowicie ważne dla naszego państwa postacie, których nie sposób będzie zastąpić w żaden sposób: Ryszard Kaczorowski (ostatni prezydent na uchodźstwie), Aleksander Szczygło (szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego), Janusz Kochanowski (Rzecznik Praw Obywatelskich), Słąwomir Skrzypek ( Prezes Narodowego Banku Polskiego),  Janusz Kurtyka ( Prezes IPN), to zaledwie kilka nazwisk spośród 96 osób znajdujących się 10 kwietnia na pokładzie samolotu Tu 154. Dopiero teraz słowa z mowy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, której nie dane mu było wygłosić nad mogiłami ofiar katyńskich, nabierają większego znaczenia: "Katyń stał się bolesną raną polskiej historii'.
Cały naród jednoczy sie w bólu w ważnych dla nas miejscach, szczególnie tłumnie przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Nikt w obliczu takiej tragedii nie chce pozostać sam.
Najmniejsze Muzeum
31/03/2010 14:42:32
Muzeum SOP - najmniejsze muzeum jakie znam powstaje jako multimedialne centrum edukacji i kultury. Równocześnie żywe muzeum odtworzeniowe miasteczka XIX - XX wieku.
8 element(y|ów)